Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
HomeStore
TOOLTOP IR500/IR502 Battery Internal OHM Meter High Precision 120V 0.000mω-500ω Battery Ohmmeter Lithium Nickel-cadmium Batteries Tool
(IR500/IR502)--Resistance Tester
IR500/IR502 Battery Internal Resistance Tester High Precision 120V 0.000mΩ-500Ω Battery Internal Resistance Test Instrument Calibratable 4-Wire Test Lead-acid Lithium Nickel-cadmium Batteries Tool
Feature:
1. Versatile Testing Range: The battery internal resistance tester offers a broad testing scope with a voltage range up to ±120V and resistance measurements up to 500Ω. This device is versatile enough to handle a variety of battery types including lead-acid, lithium, nickel-cadmium, and alkaline batteries, making it an essential tool for any battery maintenance toolkit.
Specification:
Certification: CE
Origin: Mainland China
DIY Supplies: ELECTRICAL
Voltage: 0.00V~±120V
Internal resistance measurement: 0.000mΩ~500Ω
Maximum input voltage: DC120V (non-polarized), AC cannot be input
Measuring current: 50mA~50uAAC
Measurement speed: 3 times/second
Measurement signal frequency: 1KHz
Voltage range selection: automatic/manual selection
Internal resistance range selection: automatic/manual selection
Autonomous connection option a: Yes
Measurement method: Four-wire Kelvin test method
User self-calibration: Yes
Autonomous factory recovery: Yes
Screen and size: 55*57mm TN black and white screen (IR500)
55*57mm VA color screen (IR502)
Power supply: 3.7V lithium battery (1200mah)
Lighting function: Yes
Other functions: low voltage detection, white backlight automatically turns off
Shell material: ABS
Product size: 140x80x28mm
Product size: 5.51x3.15x1.1inch
Note:
Please allow 1-2cm measuring deviation due to manual measurement.
Product Included
IR500: 1 x Battery Internal Resistance Tester Set
IR502: 1 x Battery Internal Resistance Tester Set
Select Type
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Feature:
Specification:
Certification: CE
Origin: Mainland China
DIY Supplies: ELECTRICAL
Voltage: 0.00V~±120V
Measuring current: 50mA~50uAAC
User self-calibration: Yes
Lighting function: Yes
Shell material: ABS
Product size: 140x80x28mm